På Odense Congress Center får vi hvert år besøg af mange forskellige grupper af mennesker, som alle har det formål, at de skal mødes. De kommer fra hele landet – eller her fra Fyn. De er mange eller få, de er nye eller allerede venner af huset, men fælles for alle er, at de har en række behov, som vi matcher.
Vi præsenterer her et udpluk af vores gæster, som besøgte os sidste år.
Karina Vinding, Orbicon/Leif Hansen A/S – rådgivning indenfor miljø, forsyning og byggeri.
Dagmøde og fest i april måned, 390 personer
- Vi havde brug for at mødes hele virksomheden i forbindelse med et virksomhedsopkøb. Vi ønskede, at alle vores medarbejdere skulle møde resten af ’familien’, og da de kom fra hele landet, skulle vi mødes midt i landet. Det gjorde vi på Odense Congress Center. Vores dag begyndte med et indlæg fra vores koncernchef, så havde vi gruppearbejde rundt omkring i huset, og vi sluttede af med en middag og fest. Det var et supergodt arrangement. Alt fungerede meget professionelt lige fra planlægningen til teknikgutterne. De var der, når der var spørgsmål og blev der for at se, om alt fungerede tilfredsstillende. Dejligt at være i trygge hænder.
Cecilie Wulff, Styrelsen for Evaluering og Kvalitetsudvikling af Grundskolen
Skoleudviklingskonference, 300 deltagere
- Vi fandt Odense Congress Center ved en søgning på nettet. Vi havde et behov for at mødes midt i landet, og prisen var helt rigtig her. Vi skulle bruge mange lokaler og OCC fik organiseret det, så det gik op i en højere enhed. I det hele taget gik al arbejdet op til konferencen som smurt. Tina hjalp med planlægningen, og Charlotte fik oprettet en tilmeldingsside, så vi ikke skulle tænke på det. De var nemme at få fat på og meget samarbejdsvillige; det betyder meget for mig, når jeg skal planlægge en konference. Samtidig var der en god fleksibilitet i forhold til planlægningen; ændringer var ikke noget problem, og tingene var bare som aftalt, og som de skulle være hele vejen rundt.
Henrik Dybdahl, Matas
Årsfest i maj, 320 personer
- Vi holdt vores første arrangement på Odense Congress Center i 1999, hvor vi var 2000. Siden har vi holdt flere arrangementer. I maj holdt vi en årsfest for 40 af vores butikker, der havde kvalificeret sig til en konkurrence om at blive årets Matasbutik blandt vores i alt 295 butikker. Dagen igennem konkurrerede vores butikker rundt omkring i hele huset, hvor de lagde make-up, krøllede hår, blev tjekket i teorispørgsmål og på praktiske områder. Og vinderen? Det blev Matas Trianglen fra København Ø! Det var et arrangement, der krævede meget plads, heldigvis var samtlige af de tre Danmarkssale ledige, så vi kunne starte med at gøre klar til aftenens fest, mens vi afholdt konkurrencer.
- Det vigtige for os, når vi skal holde møde, er fleksibiliteten og paratheden til at opfylde de behov, der opstår undervejs. Odense Congress Center har klart vist, at det er de dygtige til, både i køkkenet og hele vejen rundt.
Karin Sigh – OUH
Dagsmøde og middag i april, 460 personer
- Vi skulle holde en hospitalskonference, som er en årlig tilbagevendende begivenhed. Det har vi tidligere holdt på Odense Congress Center, jeg var ny på banen, og for mig var det rart at vide, at stedet var prøvet før, og at servicen er god.
- Vi har fået mange positive tilbagemeldinger fra vores deltagere. For mig er det vigtigt at vide, at alt klapper, it-udstyret fungerer, maden kommer til tiden og hele logistikken hænger sammen. Og det gjorde den på Odense Congress Center.