Når verden forandrer sig på et døgn
Fra præmieoverrækkelsen til FEI Worldcup i dressur -kulminationen på 10 dages mekka for hestefolket med JBK Horses Show, hvor 1100 heste for en kort stund har fundet bolig i områderne omkring OCC og hvor i alt 27.000 mennesker har redet, heppet, besøgt udstillingen eller fået en smag for det ypperste indenfor denne verden – til Santana slår tonerne an, går der ret præcist et døgn.
Fra savsmuld til koncert
I dette døgn er der travlt i hallerne på OCC og i Stadium Arena Fyn. Hesteverdenen bliver taget ned, savsmuld er kørt ud, rengøringsholdet rykker ind, scenen bliver bygget op, der foretages lydprøve og barerne gøres klar. Klokken 19.00 åbnes dørene for de feststemte gæster, der har glædet sig til at høre legenden spille. Og de får, hvad de kom efter.
Fleksibiliteten er afgørende for, at man indenfor 10 dage kan afholde flere forskellige messer og en stor koncert. Før JBK Horse Show fyldte Electro Days hallerne. Og weekenden efter koncerten med Santana åbnes dørene til bolig- og livsstilsmessen. Så er det ikke længere dyre heste, der er i centrum, men derimod alt indenfor boligen. Og endnu engang strømmer publikum ud til Odense Congress Center for at blive inspireret. Denne gang om de nye trends.
Stadium Arena Fyn kan bygges op efter behov med mobile enheder, og hallerne transformeres om til det formål, der står for mål næste gang. Og så sætter kun fantasien og økonomien grænser for, hvilken verden, der skal bygges op næste gang.