Fra fodbold til fest
Fionia Park på Højstrupvej er kendt af de fleste som OBs hjemmebane, hvor op mod 15.000 fynboer kan heppe på de blå og hvide striber. Men Fionia Park bliver brugt til meget andet også. I front står Food & Beverage Manager Adam Berg, der har rig erfaring med arrangementer indenfor branchen. Han har bl.a. arbejdet på D’Angleterre, på den eksklusive Henne Kirkeby Kro, der blev kåret til Årets Restaurant, mens han var ansat der, og ikke mindst har han i en årrække været F&B Chef på Valdemar Slot, hvor han har høstet stor faglig inspiration fra arrangementer lige fra bryllupper til bilshows.
På Fionia Park har Food & Beveragemanager Adam Berg årligt 200 arrangementer, som ikke er fodboldrelaterede:
- I forhold til sociale sammenkomster er vi rigtig gode til receptioner, firma- og personalefester og til julefrokoster. Og så er konfirmationer blevet lidt af en niche for os, vi har 10-15 om året, siger Adam Berg.
Hvor rammerne omkring en konfirmation ind imellem kan være langt fra en 13-14 årigs hverdag, føles det for mange unge dejligt hjemvandt, at kulissen afspejler den store interesse, som mange for fodbold. Og den går igen hos mange voksne også, som har et særligt forhold til Odenses relativt nybyggede stadion med de tilhørende VIP-lokaler:
- Dem, vi har inde, er personer, som ønsker noget andet og mere spændende – en anderledes oplevelse, men stadig i eksklusive rammer. De får et arrangement holdt i nye og flotte lokaler, og samtidig har vi en enorm fleksibilitet på størrelsen af vores lokaler. Vi har også en fordel i vores store terrasse, som kan bruges til alt lige fra at nyde en velkomstdrink med udsigt ud over stadion, til grillede hotdogs ud på natten, fortæller Adam Berg.
Også for erhvervslivet
Fionia park er blevet udvidet med et VIP telt, som bliver brugt til sommerfester, konfirmationer og aktiviteter ved erhvervsrelaterede arrangementer. Sidstnævnte er der også en del af på Fionia Park, hvor der er mulighed for at holde alt fra konferencer og møder i forskellige størrelser til jobsamtaler på neutral grund. Og netop de alsidige rammer gør, at der er mulighed for at kombinere mødet med aktiviteter. Et eksempel på dette kan være, da et større vandselskab holdt møde og indlagde stomp i teltet undervejs.
Mad af høj kvalitet
Maden på Fionia Park bliver leveret af køkkenchef Finn Rasmussen på Odense Congress Center:
- Maden har et højt fagligt niveau, og der kan vælges frit fra alle hylder indenfor sæsonen. Udover det, har vi nogle meget populære og attraktive pakkeløsninger. Det er typisk til firmafester, dagsmøder, konferencer, julefrokoster og konfirmationer, at folk vælger denne løsning, oplyser Adam Berg.
Og har man helt andre ønsker, er det bare at tage en snak med Adam Berg, der kan få de fleste ønsker til at gå i opfyldelse. Som et ekstra krydderi tilbydes selskaber og virksomheder en guidet rundtur på stadion i forbindelse med, at de afholder et arrangement.
Kontakt venligst Adam Berg for yderligere oplysninger på
ab@ose.dk
BILLEDGALLERI